Linear Voice Coil Motor Actuator LVCM-051-127-02, Continuous Force: 13.8 lb (61.5 N), Stroke: 1.75 in (44.5 mm)
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 2.000 inch, 50.8 mm
Linear Voice Coil Motor
Model # Stroke   Continuous Force   Intermittent Force @ 10% Duty Cycle   Housing Length
LVCM-051-127-02 1.75 inch 13.8 lb 43.7 lb 5.00 inch
Datasheet in PDF Download in pdf 44.5 mm 61.5 N 194.4 N 127.0 mm