Linear Voice Coil Motor Actuator LVCM-051-127-01, Continuous Force: 5.0 lb (22.2 N), Stroke: 3.75 in (95.3 mm)
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 2.000 inch, 50.8 mm
Linear Voice Coil Motor
This 2.00 in. (50.8 mm) diameter linear motor has a high force-to-size ratio of 5 lb (22.2 N) and a peak force of 15.8 lbs. (70.3 N) at 10% duty cycle.
The Linear Voice Coil Motor with a 3.75 in. (95.3 mm) stroke features very high accuracy and repeatability when operated as a DC servo motor in a closed servo loop.
Model # Stroke   Continuous Force   Intermittent Force @ 10% Duty Cycle   Housing Length
LVCM-051-127-01 3.75 inch 5.0 lb 15.8 lb 5.00 inch
Datasheet in PDF Download in pdf 95.3 mm 22.2 N 70.3 N 127.0 mm