Linear Voice Coil Motor Actuator LVCM-051-127-03, Continuous Force: 22.4 lb (99.5 N), Stroke: 1.00 in (25.4 mm)
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 2.000 inch, 50.8 mm
Linear Voice Coil Motor
Model # Stroke   Continuous Force   Intermittent Force @ 10% Duty Cycle   Housing Length
LVCM-051-127-03 1.00 inch 22.4 lb 70.7 lb 5.00 inch
Datasheet in PDF Download in pdf 25.4 mm 99.5 N 314.5 N 127.0 mm