Linear Voice Coil Stage, VCDS-025-038-02-B1-30Continuous Force: 1.0 lb (4.6 N), Range of Motion: 0.97” (24.6 mm), Resolution: 30 microns
Previous Buy Online View Cart Next
Voice Coil Driven Stage VCDS-025-038-02-B1-30
Voice Coil Driven Stage with Quadrature Position Sensor and Home Switch
  • Range of Motion: 0.97” (24.6 mm)
  • Positioning Resolution: 29.95 microns
  • Continuous Force: 1.0 lb (4.6 N)
  • Intermittent Force: 3.2 lb (14.4 N) at 10% duty cycle
  • Optional Return Spring
  • Linear Ball Bearing
    Optional cables CBL-01 or CBL-04
VCDS-025-038-02-B1-30
Datasheet in PDF Datasheet in PDF
Drawing quick view Mechanical Drawing
Download 3D STEP3D Image
STAGE SPECIFICATIONS
Intermittent Force @ 10% Duty Cycle
14.4 N
3.2
lb
Continuous Force 4.6 N
1.0
lb
Force Constant
3.9 N/A
0.88
lb/A
BACK EMF Constant 3.9 V/M/S
0.10
V/in/S
Stroke
24.6 mm
0.97
in
Moving Mass 177 gr
6.9
oz
Total Mass
507 gr
17.9
oz
Coil Resistance
7.4 Ohm
Coil Inductance at 1000 Hz
2.5 mH
Continuous Power
10 W
1
+5 VDC Power
5
Return for +5 VDC Power