Linear Voice Coil Stage, VCDS-025-038-02-B1-01Continuous Force: 1.0 lb (4.6 N), Range of Motion: 0.97” (24.6 mm), Resolution: 1 micron
Previous Buy Online View Cart Next
Voice Coil Driven Stage VCDS-025-038-02-B1-01
Voice Coil Driven Stage with Quadrature Position Sensor and Home Switch
  • Range of Motion: 0.97” (24.6 mm)
  • Positioning Resolution: 1 micron
  • Continuous Force: 1.0 lb (4.6 N)
  • Intermittent Force: 3.2 lb (14.4 N) at 10% duty cycle
  • Optional Return Spring
  • Cross Roller Bearing
  • Quadrature Optical Encoder with Differential Outputs
  • Built-in Home Switch
  • Cable is not included and is sold separately
    Optional cables CBL-01 or CBL-04
VCDS-025-038-02-B1-01
Datasheet in PDF Datasheet in PDF
Drawing quick view Mechanical Drawing
Download 3D STEP
3D Image
This compact Linear Voice Coil (also called a Moving Coil) stage is just 127.0 mm (5.000 in) long by 50.8 mm (2.000 in) wide by 54.0 mm (2.125 in) high. The travel length is 24.6 mm (0.97 in) with a continuous force rating of 4.6 N (1.0 lbs.) and a peak force of 14.4 N (3.2 lbs.) at a 10% duty cycle. This compact voice coil stage is ideal for applications such as: Positioning, assembly, laser cutting, welding and drilling, clamping, medical diagnostics and testing, and wafer handling.
The VCSD-025-038-02-B1-01 Linear Voice Coil stage features an optical quadrature encoder, home switch, and cross roller bearing linear guides. Easily accessible countersunk holes in the base allows for flexible and easy integration into new and existing applications. The 50.4 mm (2.000 in) by 38.3 mm (1.509 in) table has a pattern of 8-32 UNC-2B threaded mounting holes for mounting tooling or fixtures.
STAGE SPECIFICATIONS
Intermittent Force @ 10% Duty Cycle
14.4 N
3.2
lb
Continuous Force 4.6 N
1.0
lb
Force Constant
3.9 N/A
0.88
lb/A
BACK EMF Constant 3.9 V/M/S
0.10
V/in/S
Stroke
24.6 mm
0.97
in
Moving Mass 196 gr
6.9
oz
TotalMass
529 gr
18.7
oz
Coil Resistance
7.4 Ohm
Coil Inductance at 1000 Hz
2.5 mH
Continuous Power
10 W
Pin Assignment
Pin
Description
1
+5 VDC Power
2
A- Channel of Quadrature Encoder
3
B+ Channel of Quadrature Encoder
4
5
Return for +5 VDC Power