Hollow Core Linear Voice Coil Motors, HVCM-051-025-019-01 Continuous Force: 4.8 lb (21.3 N), Stroke: 0.50 in (12.7 mm), Aperture: 19.1 mm
Previous View Cart Next
Housing Outside Diameter, 2.000 inch, 50.8 mm
Hollow Core Linear Voice Coil Motor
The HVCM-051-025-019-01 hollow core voice coil linear motor has an open apertures of 0.750 in. (19.05 mm). The hollow core allows for optics, illumination, laser beams, or cables to pass through. With a 0.50 in. (12.7 mm) stroke length, a continuous force rating of 4.8 lbs (21.3 N) and a peak force of 15.15 lbs (67.4 N) at a 10% duty cycle, this compact voice coil motor measuring just 2.000 in. (50.8 mm) dia. by 1.00 in. (25.4 mm) housing length.
Two 10-32 UNF-2B x 0.25 in. (6.4 mm) deep threaded mounting holes on 1.000 in. (25.4 mm) centers in the housing and coil makes for flexible and easy integration into new and existing applications. Low inertia, high acceleration, high speed, and zero cogging are benefits of this moving coil or voice coil linear motor.
HVCM-051-025-019-01 0.50 inch 4.8 lb 15.15 lb 1.00 inch 0.750 inch
Datasheet in PDF PDF 12.7 mm 21.3 N 67.4 N 25.4 mm 19.05 mm
Drawing quick view Mechanical Drawing Download 3D STEP
Buy Online
HVCM-051-025-019-01M 0.50 inch 4.8 lb 15.15 lb 1.00 inch 0.750 inch