Hollow Core Linear Voice Coil Motors, HVCM-051-025-013-01 Continuous Force: 5.3 lb (23.7 N), Stroke: 0.50 in (12.7 mm), Aperture: 50.8 mm
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 2.000 inch, 50.8 mm
Hollow Core Linear Voice Coil Motor
The HVCM-051-025-013-01 features an open aperture of 0.50 in. (12.7 mm). The light weight and low inertia moving coil of the linear actuator demonstrates: High acceleration/deceleration, high speed, zero cogging, zero backlash.
This compact voice coil actuator measuring just 2.000 in. (50.8 mm) dia. by 1.00 in. (25.4 mm) housing length with a 0.50 in. (12.7 mm) stroke is ideal for applications such as: Medical diagnostics and testing, laser beam steering, wafer handling, laser cutting and welding, dynamic vibration absorption, optical focusing, scanning, assembly, and positioning applications.
Two 10-32 UNF-2B x 0.25 in. (6.4 mm) deep threaded mounting holes on 1.000 in. (25.4 mm) centers in the housing and coil allows for flexible and easy integration into new and existing applications.
HVCM-051-025-013-01 0.50 inch 5.3 lb 16.9 lb 1.00 inch 0.50 inch
Datasheet in PDF PDF 12.7 mm 23.7 N 74.8 N 25.4 mm 12.7 mm