Hollow Core Linear Voice Coil Motors, HVCM-025-038-003-01 Continuous Force: 2.5 lb (11.0 N), Stroke: 0.375 in (9.5 mm), Aperture: 3.2 mm
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 1.000 inch, 25.4 mm
Hollow Core Linear Voice Coil Motor HVCM-025-038-003-01
The 1.00 inch body diameter open aperture voice coil linear motor, the HVCM-025-038-003-02, featurs an open aperture and high force-to-size ratio. This small brushless servo motor is capable of high acceleration, deceleration, high speed, zero cogging, and zero backlash when connected directly to a load. This open aperture brushless servo motors is extremely quiet, clean room compliant, and capable of high precision when used in closed loop applications. This DC voice coil servo motor has a continuous force rating of 1.0 lbs (4.6 N) and a peak force of 3.2 lbs (14.4 N) at a 10% duty cycle.
The 0.125 in. (3.2 mm) open aperture of the HVCM-025-038-003-02 Linear Motor allows for optics, illumination, laser beams, or passing cables through.
This open aperture voice coil motor has 1.00 in. (25.4 mm) diameter and a housing length of 1.500 in. (38.1 mm) with a 1.00 in. (25.4 mm) stroke. The extended length of the motor is 2.25 in. (57.1 mm) at mid-stroke. It is ideal for applications such as: Laser drilling, cutting, welding, and machining, medical diagnostic equipment, testing, optical focusing, laser beam steering, wafer handling, dynamic vibration absorption, assembly, and positioning applications.
Two 6-32 UNF-2B x 0.25 in. threaded mounting holes on 0.500 in. (12.7 mm) centers in the housing and coil allow for flexible and easy integration into new and existing applications.
Model # Stroke Continuous Force Intermittent Force @ 10% Duty Cycle Housing Length Through Hole Dia.
HVCM-025-038-003-01 0.375 inch 2.5 lb 7.8 lb 1.500 inch 0.125 inch
Datasheet in PDF Download in PDF 9.5 mm 11.0 N 34.7 N 38.1 mm 3.2 mm