Linear Motor with Internal Shaft & Bearing, GVCM-019-032-02 Continuous Force: 7.4 Oz (2.1 N), Stroke: 0.875 in (22.2 mm)
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 0.750 inch, 19.1 mm
Linear Voice Coil Motor with Internal Bearing
The miniature GVCM-019-032-02 Linear Voice Coil Servo Motor has only three-quarters of an inch (19.0 mm) in diameter and features a 0.875 in. (22.2 mm) stroke.
The housing is only 1.250 in. (31.8 mm) long and combined with coil end the total length is 1.438 in. (36.6 mm). In the fully extended position, the threaded shaft extends 1.156 in. (29.4 mm) beyond the face of the housing and the end of the shaft has a 2-56 UNC-2A thread 0.156 in. (4.0 mm) long for backlash free connections.
Both the housing and coil ends of the actuator have two 4-40 UNC-2B threaded mounting holes on 0.313 (7.9 mm) bolt circles for easy integration into an application, they should be considered as low-cost replacements for pneumatic linear actuators.
Model # Stroke   Continuous Force   Intermittent Force @ 10% Duty Cycle   Housing Length
GVCM-019-032-02 0.875 inch 7.4 oz 23.3 oz 1.250 inch
Datasheet in PDF PDF 22.2 mm 2.1 N 6.5 N 31.8 mm