Linear Motor with Internal Shaft & Bearing, GVCM-019-022-02 Continuous Force: 8.4 Oz (2.3 N), Stroke: 0.500 in (8.4 mm)
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 0.750 inch, 19.1 mm
Linear Voice Coil Motor with Internal Bearing
The miniature GVCM-019-022-02 Linear Voice Coil Servo Motor, is just three-fourths of an inch (19.0 mm) in diameter and features a half inch (12.7 mm) stroke. This very small linear actuator, also referred to as an electric cylinder, features 8.4 ounces (2.3 N) of continuous force and 26.6 ounces (7.4 N) of peak force at a 10 percent duty cycle.
The compact housing and coil end combined are just 1.063 in. (27.0 mm) long and in the fully extended position the threaded shaft extends 0.786 in. (19.9 mm) beyond the face of the housing. The end of the shaft has a 2-56 UNC-2A thread 0.156 in. (4.0 mm) long for backlash free connections. Both the housing and coil ends of the actuator have two 4-40 UNC-2B threaded mounting holes on 0.313 (7.9 mm) bolt circles for easy integration into an application.
Model # Stroke   Continuous Force   Intermittent Force @ 10% Duty Cycle   Housing Length
GVCM-019-022-02 0.500 inch 8.4 oz 26.6 oz 0.875 inch
Datasheet in PDF PDF 12.7 mm 2.3 N 7.4 N 22.2 mm