Linear Voice Coil Stage, VCDS-032-038-02-B2-01Continuous Force: 3.8 lb (16.6 N), Range of Motion: 0.97” (24.6 mm), Resolution: 1 micron
Previous Next
Voice Coil Driven Stage VCDS-032-038-02-B2-01
Voice Coil Driven Stage with Quadrature Position Sensor and Home Switch
  • Range of Motion: 0.97” (24.6 mm)
  • Positioning Resolution: 1 micron
  • Continuous Force: 3.8 lb (16.6 N)
  • Intermittent Force: 11.8 lb (52.2 N) at 10% duty cycle
  • Optional Return Spring
  • Cross Roller Bearing
Optional cables CBL-01 or CBL-04
VCDS-032-038-02-B2-01
Datasheet in PDF Datasheet in PDF
Drawing quick view
Mechanical Drawing
STAGE SPECIFICATIONS
Intermittent Force @ 10% Duty Cycle
52.2 N
11.8
lb
Continuous Force 16.6 N
3.8
lb
Force Constant
4.2 N/A
0.94
lb/A
BACK EMF Constant 4.2 V/M/S
0.11
V/in/S
Stroke
24.6 mm
0.97
in
Moving Mass 470 gr
16.6
oz
Total Mass
855 gr
30.2
oz
Coil Resistance
2.1 Ohm
Coil Inductance at 1000 Hz
0.6 mH
Continuous Power
32 W
1
+5 VDC Power
5
Return for +5 VDC Power