Linear Voice Coil Stage, VCDS-025-038-02-F1-01Continuous Force: 1.0 lb (4.6 N), Range of Motion: 0.97” (24.6 mm), Resolution: 1 micron
Previous Buy Online View Cart Next
Voice Coil Driven Stage VCDS-025-038-02-F1-01
Voice Coil Driven Stage with Quadrature Position Sensor and Home Switch
  • Range of Motion: 0.97” (24.6 mm)
  • Positioning Resolution: 1 microns
  • Continuous Force: 1.0 lb (4.6 N)
  • Intermittent Force: 3.2 lb (14.4 N) at 10% duty cycle
  • Optional Return Spring
  • Cross Roller Bearing
Optional cables CBL-01 or CBL-04
VCDS-025-038-02-F1-01
Datasheet in PDF Datasheet in PDF
Drawing quick view
Mechanical Drawing
STAGE SPECIFICATIONS
Intermittent Force @ 10% Duty Cycle
14.4 N
3.2
lb
Continuous Force 4.6 N
1.0
lb
Force Constant
3.9 N/A
0.88
lb/A
BACK EMF Constant 3.9 V/M/S
0.10
V/in/S
Stroke
24.6 mm
0.97
in
Moving Mass 130 gr
4.6
oz
Total Mass
529 gr
18.7
oz
Coil Resistance
7.4 Ohm
Coil Inductance at 1000 Hz
2.5 mH
Continuous Power
10 W
1
+5 VDC Power
5
Return for +5 VDC Power