Linear Voice Coil Motor Actuator LVCM-038-038-02VAC, Vacuum Compatible, Continuous Force: 5.6 lb (24.9 N), Stroke: 0.38 in (9.5 mm)
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 1.500 inch, 38.1 mm
Vacuum Compatible Linear Voice Coil Motor
Model # Stroke   Continuous Force   Intermittent Force @ 10% Duty Cycle   Housing Length
LVCM-038-038-02VAC 0.38 inch 5.6 lb 17.7 lb 1.50 inch
Datasheet in PDF Download in pdf 9.5 mm 24.9 N 78.8 N 38.1 mm