Hollow Core Linear Voice Coil Motors, HVCM-019-032-003-02 Continuous Force: 7.4 oz (2.1 N), Stroke: 0.875 in (22.2 mm), Aperture: 3.2 mm
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 0.750 inch, 19.1 mm
Hollow Core Linear Voice Coil Motor
The miniature hollow core HVCM-019-032-003-02 Voice Coil Motor, has a 3.2 mm open aperture and high force-to-size ratio.
The open aperture of the HVCM-019-032-003-02 Linear Motor allows for optics, illumination, laser beams, or passage of cables. The extended length of the motor is 47.6 mm (1.88 in) at mid-stroke. It is ideal for applications such as: Haptic feedback, medical diagnostic equipment, testing, optical focusing, positioning, laser beam steering, wafer handling, dynamic vibration absorption, laser drilling, cutting, welding, and machining applications.
Two threaded mounting holes on 7.9 mm (0.313 in) centers in the housing and coil ends allow for flexible and easy integration into new and existing applications. When used in closed loop applications with an adequate position sensor, resolutions of less then 1 micron are achievable.
HVCM-019-032-003-02 0.875 inch 7.4 oz 23.3 oz 1.250 inch 0.125 inch
Datasheet in PDF PDF 22.2 mm 2.1 N 6.5 N 31.8 mm 3.2 mm